EvoBus ČR,s.r.o.,závod Holýšov
Obec Lom u Tachova
Obec Chotěšov
Obec Blatnice
Obec Cebiv
Obec Benešovice
Obec Heřmanova Huť
Obec Horní Kozolupy
Obec Tlučná
Obec Kostelec
Obec Hošťka
Obec Úherce
Město Stříbro
Obec Záchlumí
Obec Staré Sedliště
Město Kladruby
Obec Lisov
STOLFIG,s.r.o. Chotěšov
Obec Otěšice
Město Dobřany
Město Nýřany
Město Černošín
Město Přimda
Obec Kočov
Obec Lochousice
Obec Česká Kubice
Obec Brod nad Tichou
Obec Ctiboř
Obec Broumov
Obec Halže
Obec Chodský Újezd
Obec Rozvadov
Obec Třemešné
Obec Sytno
Obec Zbůch
Obec Líně
Obec Velký Malahov
Obec Horní Kamenice
Obec Vejprnice
Město Staňkov
Obec Staré Sedlo
Město Tachov
Obec Merklín
Město Holýšov
Obec Vranov
Obec Kotovice
Obec Líšiná
Město Stod
Obec Ves Touškov

Končí rekonstrukce operačního traktu. Rodit se ve Stodu začne za týden

20.5.2015 - tisková zpráva

Ve Stodské nemocnici v tomto týdnu končí rekonstrukce porodnice a gynekologických sálů, která je součástí kompletní obnovy operačního traktu včetně nové vzduchotechniky. Za přítomnosti zástupců investora, kterým je Plzeňský kraj, se dnes uskutečnilo slavnostní otevření. Plný provoz zahájí porodnice a gynekologie za týden.

„Stavební práce jsou dokončené. Chybí už jen zapnout vzduchotechniku, zregulovat ji pro celý okruh operačního traktu, dále navést zpět zdravotnické technologie a vybavení sálů a provést konečné vyčištění a vydezinfikování prostor a pak finální schvalovací proces. Bude-li úspěšný, přesune se gynekologie zpět do svých prostor a na plný provoz najede v následujícím týdnu od středy 27. května,“ uvedl ředitel nemocnice Alan Sutnar.

Celá investice začala v prosinci, kdy se uzavřela chirurgická část operačního traktu. Tam stavební práce skončily už na konci března. Mezitím však začaly v gynekologické části. Během rekonstrukce se postupně omezoval provoz obou oddělení a to včetně lůžkových stanic, kde se třeba malovalo a dělaly menší stavební a provozní úpravy.

Chirurgická část v 2. poschodí má nové dva operačními sály, zákrokový sál, sterilizaci, vstupní filtr, sociální zázemí a sklady materiálu a anesteziologického vybavení. V prvním poschodí jsou nové dva porodnické sály, jeden gynekologický operační a jeden zákrokový, rovněž filtrace, sterilizace, sociální zařízení a další nezbytné zázemí.

„S omezením provozu nám ubyly porody i operace. Věřím ale, že po otevření se k nám vrátí nejen rodičky i pacientky ze spádových oblastí, ale že nové a modernější prostředí přitáhne i víc žen z Plzně nebo dalších přilehlých regionů. Těšíme se na ně a minimálně je zveme, aby se k nám přišli podívat, až si budou vybírat, kde chtějí rodit nebo operovat. Rádi jim vše předem ukážeme,“ říká primář gynekologicko-porodnického oddělení Jakub Mach.

Rekonstrukce operačního traktu včetně nových zdravotnických technologií, sterilizace a vzduchotechniky vyjde na 35 milionů korun (včetně DPH). „Důvodem rekonstrukce je, že dosavadní sály byly ještě původní z poloviny 60. let, kdy se nemocnice budovala, a i když se průběžně upravovaly a dovybavovaly přístroji, tak již jako celek neodpovídaly současným požadavkům a vývoji medicíny,“ uvedl po zahájení rekonstrukce Alan Sutnar.

Investici hradí majitel objektu a zřizovatel nemocnice Plzeňský kraj. Nejedná se o jediné letošní významné investice do Stodské nemocnice. Na jaře už začalo také zateplování nemocnice za 19,5 milionu korun (s podporou OP Životní prostředí) a před nedávnem vzešel z veřejné zakázky stavitel nástavby lůžkového traktu nemocnice. Přístavba 4. parta vyjde na 11,5 milionu korun. Do nového podkroví se má do konce roku přestěhovat administrativní a technické zázemí nemocnice a bude tam prostor pro vzduchotechniku nové jednotky intenzivní péče, která se rovněž připravuje. Uvolněné prostory hlavně ve spodním přízemí pak využije například oddělení následné péče. Nemocnice si také pořizuje z poskytnutých prostředků kraje počítačovou tomografii neboli CT za zhruba 18 milionů korun.

„Naplňujeme snahu nabídnout všem svým obyvatelům dostupnou a kvalitní nemocniční péči. A zařízení ve Stodě je nyní hlavní spádovou nemocnicí pro Tachovsko, neboť to už před lety přišlo o vlastní okresní špitál a v poslední době omezil rozsah péče i sousední mariánskolázeňský,“ vysvětlila nárůst investic ve Stodské nemocnici radní Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví Milena Stárková s tím, že ještě před třemi roky kraj ve Stodu musel bojovat vůbec o zachování základních oborů. Nyní nemocnici rozvíjí.

Více fotografií odklikem zde.

Jak probíhala rekonstrukce?

  • 1. 12. 2014 – zahájení rekonstrukce chirurgických operačních sálů v 2. NP (akutní operativa chirurgická i gynekologická probíhá v gynekologických operačních sálech, plánovaná se odkládá)
  • 2. 3. 2015 – zahájení rekonstrukce gynekologických a porodních sálů v 1. NP (uzavřena porodnice, nedělají se žádné velké chirurgické ani gynekologické operace, malé jen v zákrokových sálech v jiné části objektu)
  • 9. 3. – zahájení provozních úprav v lůžkovém traktu a vybraných ordinacích (uzavřena hospitalizační část chirurgického, gynekologicko-porodnického a dětského oddělení a dětská pohotovost)
  • 23. 3. – obnoven provoz lůžkových částí a dětské pohotovosti (obnoveny hospitalizace)
  • 27. 3. - zprovoznění nových chirurgických sálů v 2. NP, (obnoveny chirurgické a vybrané gynekologické operace)
  • 25. 5. – zprovoznění nových porodních a gynekologických operačních sálů v 1. NP
  • 27. 5. - úplný konec omezení - zprovoznění nových porodních sálů 

 

Kontakt:
Ing. Milena Stárková – radní Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví: 377 193 244, milena.starkova@plzensky-kraj.cz
MUDr. Alan Sutnar, Ph.D. – ředitel Stodské nemocnice: sutnar.alan@nemocnice-stod.cz, 377 193 611
Mgr. Alena Marešová - tisková mluvčí PK Krajský úřad Plzeňského kraje, odbor kancelář hejtmana: 377 195 655, 777 353 654, alena.maresova@plzensky-kraj.cz
Bc. Jiří Kokoška - komunikace a PR Zdravotnický holding Plzeňského kraje: 777 315 018, media@zhpk.cz


    O nemocnici > Tiskové zprávy > Končí rekonstrukce operačního traktu. Rodit se ve Stodu začne za…


Stodská nemocnice a.s.
Hradecká 600, 333 00 Stod
IČ: 263 61 086, DIČ: CZ26361086

Stodská nemocnice a.s. © 2018
Webdesign Estetica online s.r.o.